Pobieranie i przechowywanie nasienia do inseminacji

W rozrodzie zwierząt gospodarskich bardzo rzadko korzysta się z metod tradycyjnych, które wiążą się z ryzykiem urazów. Naturalne dopuszczanie do siebie zwierząt może skończyć się złamaniem miednicy, kończyn, zadrapaniami i jeszcze gorszymi urazami, przez które zwierzę mogłoby zostać wyeliminowane z hodowli.

Ogólne i morfologiczne badanie plemników w nasieniu

nasienie buhajaDlatego lepszym rozwiązaniem jest tu sztuczna inseminacja bydła. Przeprowadzana jest ona przez lekarza weterynarii. Zanim jednak dojdzie do inseminacji, konieczne jest pobranie nasienia buhaja. Nasienie pobiera się metodą ręczną, z wykorzystaniem sztucznej pochwy. Pobór nasienia jest zazwyczaj krótki, ale przed inseminacją takie nasienie musi zostać odpowiednio zbadane. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy nasienie buhaja nadaje się do inseminacji. Po pierwsze sprawdza się ruchliwość plemników. Jeśli plemniki poruszają się szybko, jest ich dużo, oznacza to, że nasienie może być stosowane, ale warto sprawdzić jeszcze plemniki pod względem morfologicznym. Niekiedy zdarzają się wady morfologiczne plemników, które uniemożliwiają zapłodnienie np. podwójna wić, podwójna główka, sama główka plemnika, same witki i znacznie więcej. Do sztucznej inseminacji należy wykorzystywać tylko nasienie zdrowe, bez wad – wtedy szanse na zapłodnienie krowy są naprawdę duże. Obecnie istnieją banki nasienia, w których można kupić nasienie pochodzące od buhajów z całego świata.

Oczywiście nasienie musi być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najczęściej nasienie przed inseminacją przechowuje się w ciekłym azocie. Nasienie rozmraża się tuż przed zabiegiem w ciepłej wodzie. Za pomocą pipety inseminacyjnej nasienie wprowadzane jest do trzonu i szyjki macicy krowy. Wybierając nasienie, warto zwrócić uwagę na cechy użytkowe dawcy (mięsność i inne).