Magnez, potas i fosfor potrzebne do wzrostu kukurydzy

W Polsce uprawa kukurydzy jest dość powszechna. Każdy rolnik wie, że kukurydza jest zbożem o dość dużych wymaganiach termicznych. Równomierne kiełkowanie kukurydzy można osiągnąć przy temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Jednak zboże zaczyna kiełkować już przy 6 stopniach.

Nawożenie kukurydzy wapnem magnezowym i solą potasową

nawóz do kukurydzyKukurydza najlepiej rośnie w temperaturze około 22 stopni. Jest to zboże, które może wytrzymać przymrozki, ale tylko wtedy, kiedy wynoszą one maksymalnie do -3 stopni. Kiedy kukurydza zaczyna kwitnąć i dojrzewać, jej wymagania temperaturowe się zmniejszają. Wymagania wodne kukurydzy są dość małe, ale mimo wszystko warto zapewnić jej wilgotne warunki. Kukurydza potrzebuje najwięcej wody w okresie kwitnienia, a więc w lipcu oraz na początku sierpnia. Zboże jakim jest kukurydza, wymaga odpowiedniego nawożenia. Oczywiście nawóz do kukurydzy powinien być dobierany w zależności od tego, na jakiej glebie rośnie roślina. Jeśli jest to gleba kwaśna, to po zbiorze przedplonów należy nawozić zboże wapnem węglanowym. Jeżeli gleba, na której rośnie kukurydza, jest uboga w magnez, warto zamienić wapno węglanowe na wapno magnezowe, by dostarczyć roślinie tego pierwiastka. Każdy rolnik powinien wiedzieć o tym, że kukurydza potrzebuje do prawidłowego wzrostu naprawdę dużych ilości magnezu. Zboże to nie będzie dobrze rosło na glebach, które są ubogie w magnez. Dlatego takie gleby trzeba regularnie nawozić wapnem magnezowym czy innymi nawozami zawierającymi ten pierwiastek.

Dodatkowo glebę pod kukurydzę nawozi się preparatami zawierającymi w swoim składzie fosfor i potas. Są to kolejne dwa pierwiastki niezbędne do wzrostu rośliny. Do nawożenia potasem wykorzystuje się preparaty zawierające sól potasową. Wbrew pozorom nie są to drogie preparaty i warto w nie zainwestować.