Projektowanie ogrodów w małopolsce

Małopolska jest regionem charakterystycznym ze względu na wzniesienia w ogrodach. Można je wspaniale wykorzystać dla stworzenia oryginalnych ogrodów. Projekty takie obejmują ich uwzględnienie przy różnego rodzaju aranżacjach, ale jeśli zaczniemy marzyć, można stworzyć iście wichrowe wzgórza pełne wrzosów, które nie mogą rosnąć w zagłębieniach terenu.

Jak należy projektować i dbać o ogród?

projektowanie ogrodów - małopolskieStanowisko musi być słoneczne lub półcieniste, gleba kwaśna. Na glebach ciężkich należy wykonać drenaż poprzez wysypanie warstwy grubego żwiru. Jej odczyn pH należy kontrolować wielokrotnie podczas wegetacji roślin. Można też wykorzystać nawozy do różaneczników i roślin iglastych. Należy rozsadzić je na metr kwadratowy powierzchni w ilości 10 sztuk. Od razu po posadzeniu należy wyłożyć je dookoła korą. W ten sposób utrzymujemy wilgotność i kwaśność gleby. Po przekwitnięciu należy je przyciąć, aby rosły zwarte i gęste. Pędy obcina się poniżej miejsca, z którego wyrastają kwiaty. Projektowanie ogrodów – małopolskie może wiązać się z tym, że wrzosy to rośliny krótkowieczne. Na naturalnych wrzosowiskach rosną nawet 20 lat. Dlatego wrzosowisko warto wzbogacić innymi roślinami. Należy unikać zraszania wrzosów, ponieważ grozi to szarą pleśnią. Hodowcy stworzyli nawet 1000 odmian wrzosów o różnej wysokości, kolorze liści i kwiatów. Dzięki temu można tak je zaprojektować, żeby długo się cieszyć takim wrzosowiskiem. Na zimę trzeba je jednak okryć agrowłókniną, gdyż nie są całkowicie odporne na mróz.

Przy zachowaniu tych wszystkich uwarunkowań, możemy się cieszyć wrzosowiskiem przez wiele lat, zwłaszcza w późniejszym okresie, kiedy mało jest już innych kwiatów. Małopolska niechaj górką i wrzosem słynie. Wówczas góralom może przybyć dutków, a ceprom wrażeń. Małopolska pełna wrzosowych wzniesień. Marzenie.