Szybkozłączki w kompresorach

Rosnąca popularność kompresorów oraz sprężarek powietrza poprowadziła ich producentów do tworzenia do swoich produktów różnych akcesoriów ułatwiających pracę z użyciem ich urządzeń. Owe akcesoria w znaczny sposób przyspieszają pracę, pozwalają na wykonywania większej liczby czynności z użyciem tylko jednego kompresora.

Budowa przewodów, przez które przechodzi powietrze

szybkozłącza do powietrzaJednym z elementów, w jaki powinniśmy wyposażyć swój kompresor jest wąż, przez który przechodzi powietrze pod dużym ciśnieniem umożliwiające pracę innym urządzeniom takim jak np. pistolety do malowania natryskowego lub czyszczarki do lakieru samochodowego napędzane powietrzem pod ciśnieniem. Wyróżniamy dwa rodzaje przewodów, proste i spiralne. Proste zbudowane są z węża, który po rozciągnięciu zostaje w postaci, jaką mu nadamy, zazwyczaj posiada stalowy oplot. Spiralny jest podobny do kabla telefonicznego, po rozciągnięciu wraca za każdym razem do swojej postaci. Niezależnie od rodzaju, każdy z nich wykonany jest z materiałów odpornych na przetarcia i o niskim współczynniku rozciągliwości po to, aby nie tracić na ciśnieniu wydmuchiwanego powietrza. Każdy z nich posiada szybkozłącza do powietrza na obu końcach, dzięki temu w bardzo szybki i prosty sposób możemy przepinać węże na zaworach sprężarki oraz zmieniać sprzęt, na jakim aktualnie pracujemy. Można powiedzieć, że wąż po przesunięciu specjalnej zasuwki sam się rozpina. Skraca to nasz czas pracy nawet do piętnastu procent.

Szybkozłącza są w podstawowym wyposażeniu każdego kompresora i całego osprzętu do niego dedykowanego. Pierwsze szybko złączki w urządzeniach gdzie mamy styczność z bardzo wysokim ciśnieniem powietrza były montowane na przełomie obecnego wieku. Powszechnie stosowane są dopiero od kilkunastu lat.