Stosowanie wkładek profilaktycznych

Pacjenci przychodzący do mojej kliniki rehabilitacyjnej często mają wady postawy. Dotyczy to nie tylko kręgosłupa, ale także dość często kończyn dolnych. Koślawość lub szpotawość kolan to problem nieliczny. Najczęściej spotykam się u pacjentów z płaskostopiem lub koślawością pięty. Najczęściej jest to spowodowane źle wyprofilowanym obuwiem.

Duże znaczenie wkładek profilaktycznych

wkładki profilaktycznePłaskostopie to problem dotykający wielu osób. Jest ono spowodowane rozciągnięciem przyczepów dystalnych mięśnia piszczelowego przedniego oraz mięśnia strzałkowego długiego. Ścięgna tych mięśni w anatomii są nazywane strzemieniem ścięgnistym, ponieważ niczym strzemię przy siodle, utrzymuje ono łuk stopy w stanie w jakim powinien być. W przypadku rozluźnienia strzemienia ścięgnistego, łuk stopy opada. Koślawość pięty jest spowodowana nieprawidłowym chodem. Zarówno płaskostopie, jak i koślawość pięty są spowodowane najczęściej nieodpowiednim obuwiem lub jego złym wyprofilowaniem. Zalecam więc pacjentom stosowanie wkładek profilaktycznych, aby przywrócić prawidłowy stan aparatu więzadłowego oraz ścięgnistego. U pacjentów zdrowych, wkładki profilaktyczne zapobiegają powstawaniu wad w obrębie stopy. Organizm człowieka to ściśle połączone elementy, dlatego problemy stóp mogą prowokować problemy pozostałych elementów szkieletu, stąd łatwo o wady postawy w obrębie kręgosłupa czy miednicy. Warto dbać o zdrowie, dlatego wszystkim polecam wkładki do butów korygujące wady postawy.

Wady w budowie aparatu kostno-więzadłowego stóp mogą się przekładać na resztę szkieletu, dlatego warto dbać o zdrowie i dobrą kondycję stóp. W tym celu najlepiej jest stosować specjalistyczne wkładki do butów, które wspomagają prawidłowe fizjologiczne działanie mięśni oraz ścięgien stóp.