Czerwona kontrolka w Rybniku

Odwiedzałem moich przyjaciół mieszkających w Rybniku – było naprawdę miło, bawiliśmy się świetnie. To jest do czasu, aż miałem wyjeżdżać. W samochodzie powitała mnie czerwona kontrolka o niewiadomym pochodzeniu. Od razu przeszył mnie strach że samochód nie zapali, jednak bez trudu ruszył. Na wszelki wypadek postanowiłem podjechać do warsztatu, by wypytać się o co chodzi z tą kontrolką.

DPF, czyli filtr cząstek stałych

usuwanie DPF rybnikWłaściciel warsztatu od ręki powiedział, o co chodzi z kontrolką. Ponoć mój filtr cząstek stałych był do wymiany. Spytałem więc, czym w ogóle jest taki filtr. Mechanik opisał pokrótce, z czym to się je – opowiedział, że odpowiada on za oczyszczanie spalin z cząstek stałych, dodał też, że bardzo szybko takowy filtr brudzi się sadzą i traci swoją skuteczność. Zapytałem więc, co to dla mnie znaczy – czy muszę go wymienić lub oczyścić? Odpowiedział, że są to dwie opcje. Była jeszcze trzecia – całkowite usunięcie DPF. Ponoć miał być to szybki, bezinwazyjny proces, dzięki któremu kontrolka zgaśnie, a problem zniknie. Dodał też, że jest to najtańszy sposób na pozbycie się tego kłopotu. Zgodziłem się więc na ten zabieg – ponoć nie miał trwać długo, a nie lubiłem jeździć, gdy mój samochód ma jakiś problem. Po około godzinie czekania mechanik wyszedł i oznajmił, że pacjent będzie żył. Zapłaciłem więc – dodam, że nie był to duży koszt, więc śmiało mogę polecić usuwanie DPF Rybnik. Odpaliłem samochód – nie było widać żadnej różnicy. Pożegnałem się więc i ruszyłem w stronę domu.

Czy żałuję usunięcia tego filtra? Nie bardzo. Samochód jeździ jak jeździł, nic się nie zmieniło, a przynajmniej nie muszę przepłacać za kosztowną regenerację lub wymianę. Osobiście polecam ten zabieg – nieważne czy będzie to warsztat w Rybniku, czy jeden z wielu warsztatów będących w każdym mieście.