Czym jest paszociąg do chlewni?

Jak wiadomo każdym zwierzęciem trzeba się zajmować – dawać wodę, karmić i pilnować, by miało się dobrze. Jednak co zrobić, gdy takich zwierząt jest ponad setka? Jest kilka sposobów, a jednym z nich jest właśnie automatyczny paszociąg. Pozbawia nas on konieczności codziennego karmienia zwierząt – jakim sposobem, to już wyjaśnię za chwilę.

Automatyczny chlew, czyli sposoby nowoczesnego rolnika

paszociągi do chlewniPaszociąg to w praktyce zautomatyzowana linia technologiczna, na której pasza jest w całości przygotowana do podania dla zwierząt. Na początku jest ona przygotowywana i podgrzewana, potem zostaje rozdrobniona i wymieszana, by na końcu została przetransportowana dla świnek do zjedzenia. Transport przeprowadzany jest specjalnymi rurociągami i może trafić do karmników, stacji paszowych lub bezpośrednio do koryta. Można więc zautomatyzować nie tylko proces przygotowania karmy, ale przy odpowiednim dodatkowym ekwipunku można ustawić też czas karmienia i ilość podawanej paszy. W zależności od potrzeb paszociągi do chlewni mogą transportować karmę suchą lub mokrą, zależy to więc od preferencji i potrzeb zwierząt. Cały proces oszczędza ogromną ilość czasu – w normalnych warunkach karmienie wynosi siedemdziesiąt procent czasu pracy, który całkowicie może by zastąpiony właśnie taką maszynerią. Jednakowoż oszczędza to nie tylko czas, lecz i pieniądze, które w innym razie musielibyśmy poświęcić na pracowników. Jeżeli robilibyśmy to jednak sami, to jest to zwykła oszczędność naszego zdrowia.

Jak widać automatyzacja dosięgnęła nawet typowej farmy – teraz wszystko może być robione mechanicznie i wygodnie, nawet karmienie naszej wesołej trzody. Jeżeli posiadacie już chlew, to warto się poważnie zastanowić nad takim zakupem, gdyż oszczędza to nie tylko was, ale i waszych pracowników.