Cała prawda o automacie zmierzchowym

 

Mieszkając w mieście wiele czynników może wpłynąć na nasz komfort oraz samopoczucie. Jednym z nich mogą być poprawnie działające lampy uliczne. Jest ich w naszym otoczeniu ogrom, ale czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co przyczynia się do ich poprawnego działania?

Magia w automatach zmierzchowych

automat zmierzchowyLampy uliczne uruchamiają się automatycznie o danej porze, wyłączają się również o ustalonym czasie. Kiedy było się małym dzieckiem taki sposób włączania i wyłączania się oświetlenia był na swój sposób magiczny. Teraz jednak warto zdać sobie sprawę, co za tym wszystkim stoi. Automat zmierzchowy odpowiedzialny jest za automatyczne sterowanie oświetleniem. Wykorzystuje się do tego natężenie światła dziennego, a wszystko za pomocą regulowanej czułości. Posiada on układ, który opóźnia włączenie i wyłączenie oświetlenia, a także jest odporny na fałszywe zadziałanie, dzięki czemu oszczędza światło, gdy nie jest ono potrzebne. Jedynym warunkiem poprawnego działania takiego automatu jest stały dostęp sondy zewnętrznej do światła słonecznego, które zmianami w swojej intensywności zapewnia działanie urządzenia. Automat taki sprawdza się idealnie jako moduł sterujący lamp ulicznych, placów i witryn sklepowych. Można za ich pomocą oświetlić także otoczenie domu, między innymi ścieżkę. W zależności od miejsca przeznaczenia do wyboru mamy automat z czujnikiem, z sondą lub z zegarem. Biorąc pod uwagę miejsce montażu urządzeń możemy podzielić automaty na takie, które są na szynę lub do puszki. Przy wyborze można kierować się również pozostałymi parametrami, jak na przykład zasilanie, temperatura pracy, prąd obciążenia czy stopień ochrony.

Wyrastając z wieku dziecinnych wyobrażeń i magicznych sztuczek dowiadujemy się coraz więcej o otaczającym nas świecie. Rzeczy wcześniej dla nas magiczne, zaczynają być zwyczajne. Okazuje się, że niewiele jest magii w prostym automacie zmierzchowym, który pozwala na zapalanie i wyłączanie oświetlenia.