Czym jest oflisiarka?

Z drewna wykonywano najróżniejsze przedmioty czy figury, już od dawna. Maszyny służące jednak do obróbki drewna mocno się zmieniły, a techniki ich działania uległy częściowej zmianie. Trudno bowiem mówić tu o ścinaniu drzew za pomocą piły ręcznej, ale robienie desek za pomocą oflisiarek, wciąż jest na topie.

Jak działa oflisiarka?

oflisiarkiJednym z najważniejszych zadań tej maszyny, jest utworzenie deski z pierwotnie uformowanego drewna. Wykonuje to za pomocą pił ustawionych w różny sposób, tak by uformować deskę. Z jednej struny podawane przez rolki drzewo wjeżdża do oflisiarki, w środku jest odpowiednio przycinane, a na końcu wyjeżdża z drugiej strony już gotowe. Maszyna ta przydaje się zarówno w tartakach, jak i wszędzie tam, gdzie produkowane są deski. To szybki i sprawny sposób na stworzenie desek z nieregularnego drewna. To właśnie dzięki temu można mieć pewność, że drewno przywiezione z lasu nie zmarnieje, ani nie zmarnuje się, tylko powstaną z niego świetne deski. To jeden z najważniejszych sprzętów w tartaku. To dzięki oflisiarce można mówić o dobrze wykonanych deskach zarówno do powstawania mebli, jak i elementów konstrukcji nowej budowy. Deski w ten sposób wycięte z drewna nie taca ciągłości, co sprawia, że są wyjątkowo wytrzymałe i z wiekiem powstają na nich piękne słoje. Dzięki tej technice można być spokojnym o jakość drewnianych desek, które powstają dzięki oflisiarce. Są wycięte równomiernie i dokładnie. Piękne i zdrowe drzewo jest ujęte w równomiernej desce, za pomocą której można wykonać wiele elementów zarówno użytkowych, jak i ozdobnych.

Warto pamiętać, że piękne meble podłogi i stoły, nie zawdzięczamy tylko dzięki drzewu, ale i maszynie, która niepokorną roślinność przemieniła w piękny element użytkowy. W dodatku maszyna wyposażona w stół podawczy i odbiorczy jest praktycznie bezobsługowa.