Czym są kuracje odwykowe?

 

Alkoholizm jest nałogiem, który w naszym kraju jest niemal tak popularny, jak grypa. Bowiem nie ma odpowiedniej profilaktyki, a ilość kampanii społecznych uświadamiających o skutkach picia alkoholu jest nadal zbyt mała. 

Skuteczny odwyk dla alkoholików

kuracje odwykowe od alkoholuOsoby uzależnione od alkoholu to często ludzie dobrze sytuowani, wykształceni, mający wspaniałe rodziny. Jednakże stres i wysokie tempo życia, sprawiają, że niektórzy szukają ucieczki w alkohol. Dlaczego? Ponieważ myślą, że wraz z jego użyciem znikną napięcia i presja. Rzeczywiście, początkowo tak jest i pije się rzadko. Niestety z czasem okazji jest coraz więcej, aż wreszcie ląduje się w domu, przed lustrem, z pełną butelką ulubionego trunku. Alkoholizm może dopaść każdego, niezależnie od płci, czy statusu społecznego i bez fachowej pomocy ciężko z nim skończyć. Kuracje odwykowe od alkoholu to doskonały pomysł na to, by zmienić swoje życie i uwolnić się od zgubnych skutków picia. Bowiem tylko dobrze poprowadzona terapia jest w stanie nakłonić pacjenta do zmiany postępowania. Alkohol uzależnia nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, toteż objawy jego odstawienia są widoczne nie tylko w zachowaniu osoby pijącej, ale też objawiają się fizycznie – w postaci drżenia rąk, mięśni, czy jąkania się. Dlatego, zanim zacznie się właściwą terapię, należy przeprowadzić tak zwaną detoksykację, czyli szereg działań, które zmierzają do całkowitego usunięcia alkoholu z organizmu. Ten proces może potrwać nawet dwa-trzy dni, a w przypadku osób pijących kilka lat – nawet tydzień.

Alkohol uzależnia niepostrzeżenie, toteż najczęściej osoba uzależniona dowiaduje się o nałogu jako ostatnia. Bowiem alkoholicy zawsze tłumaczą się tym, że mają kontrolę nad piciem i dobrze wiedzą, ile mogą wypić. Niestety to jedynie efekt ich niezdrowych imaginacji.