Jak powstaje strona www?

Z perspektywy zamawiającego, w której zazwyczaj się znajdujemy, nie ma wielkiego znaczenia proces powstawania oczekiwanej przez nas strony www. Tymczasem jest to bardzo ciekawy proces i powinniśmy przyjrzeć mu się z bliska. W dodatku, okazuje się, że tworzenie stron nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Może powinniśmy spróbować sami?

Proces projektowania strony www

tworzenie stron wwwJak w każdej branży, pierwszym krokiem jest dojście do porozumienia z klientem, co do jego oczekiwań i niezbędnych mu funkcjonalności. Drugim, natomiast, jest przystąpienie do dzieła. W zależności od stopnia trudności zlecenia, specjalista od stron www powinien posiadać różne umiejętności. W przypadku najprostszych i najzwyklejszych stron wizytówkowych najczęściej wystarczy znajomość języków programowania HTML i CSS. Nie są one trudne do opanowania i nawet osoby nie mające nic wspólnego z informatykę na pewno szybko by się w nich odnalazły – pomocna może być znajomość języka angielskiego. Jeżeli klient oczekuje czegoś bardziej wyrafinowanego, czyli jakichś animacji, czy efektów wizualnych, do gry wkracza JavaScript. Choć podobno również nie jest zbytnio skomplikowany, jego nauka wymaga już o wiele więcej czasu i jest z pewnością trudniejsza. Tworzenie stron www jest bardzo ciekawym zajęciem – jak każda praca kreatywna. Po wykonanym zleceniu można z zadowoleniem spojrzeć na swoje dzieło i nacieszyć nim oczy.

Nie wszystkie osoby projektujące strony są po studiach informatycznych. Nieraz są to samoucy, którzy żmudnie dochodzili do wszelkich rozwiązań samodzielnie. Ich prace często nie odbiegają niczym od tych „prawdziwie profesjonalnych”. W branży IT już dawno przestał liczyć się sam papierek, a o wiele większą uwagę zwraca się obecnie na umiejętności.