Od właściwego ocieplenia budynków zależy przede wszystkim komfort cieplny ich mieszkańców, jednak nie jest to jedyne zadanie, jakie powinny spełniać materiały izolacyjne. Stosuje się je także po to, żeby uniknąć występowania w domach nadmiernej wilgoci oraz związanych z nią problemami.
Zalety izolacji przeciwwodnych
Występowanie wilgoci we wnętrzach budynków może przysporzyć wielu kłopotów. Nie chodzi już nawet o to, że na ścianach mogą pojawić się bardzo brzydko wyglądające grzyby lub pleśń, ale o konsekwencje ich występowania. Przebywanie w pomieszczeniach, w których występuje zbyt dużo wilgoci, a także stęchlizna, może prowadzić do bardzo groźnych chorób układu oddechowego. Są one nierzadko bardzo niebezpieczne zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci, dlatego warto dbać o to, żeby przestrzenie mieszkalne były zawsze dobrze wywietrzone i możliwie suche. Utrzymaniu prawidłowego poziomu wilgoci służy izolacja przeciwwodna budynku, którą zamieszcza się na powierzchniach wertykalnych budynków – dzięki temu rodzajowi zabezpieczenia całe wnętrze budynku jest chronione przed przedostawaniem się z zewnątrz wilgoci, która prowadzi do powstawania pleśni na ścianach. Materiały izolacyjne są stosunkowo niedrogie, a ich skuteczność bardzo wysoka. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, dlatego warto pomyśleć o tego typu rozwiązaniu podczas budowania domu. Jeśli jednak nie udało się o to zadbać podczas budowy, dobrze jest wprowadzić zmiany i położyć na ścianach ten materiał w późniejszym czasie.
Stosowanie materiałów izolacyjnych nie tylko zapobiega występowaniu wilgoci, ale także służy dodatkowo ociepleniu budynków – dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest utrzymać odpowiednią temperaturę w każdym domu, co bezpośrednio może się także przekładać na oszczędności zużycia energii cieplnej.