Jaką funkcję spełnia absorber akustyczny?

Praca w studiu nagraniowym znajdującym się w różnorakim pomieszczeniu, wiąże się z koniecznością zapewnienia jak najlepszego dźwięku. Oprócz markowego sprzętu elektronicznego, na dobre rozchodzenie się dźwięku w danym pomieszczeniu ma wpływ dobór odpowiednich akcesoriów. Jednym z nich jest tak zwany absorber akustyczny, umieszczany na ścianie studia nagraniowego.

Rola absorberów montowanych w studiach nagraniowych

absorbery akustyczneAby możliwe stało się prawidłowe nagranie instrumentów czy wokalu w studiu, trzeba stworzyć odpowiednie warunki akustyczne, pozwalające na jak najlepszy odsłuch wykonania na żywo lub z odtworzenia. Dlatego absorbery akustyczne są montowane przede wszystkim po to, aby wyeliminować trudności z prawidłowym rozprzestrzenianiem się dźwięku w danym studiu. Dzięki absorberom możliwe staje się wyraźne nagrywanie i wyeliminowanie pogłosów. Dzięki temu możemy wyraźnie nagrywać gitary, perkusje czy inne instrumenty. Absorber może także sprawić, iż w studiu nagraniowym nie będzie powstawało echo, które może nawet całkowicie uniemożliwić prawidłowy proces nagrywania. Wiele typów absorberów jest tak skonstruowanych, aby możliwe stało się ich działanie szerokopasmowe. Dlatego do konkretnego studia nagraniowego mogą zostać dobierane elementy o odpowiedniej wielkości, co ma kolosalne znaczenie dla końcowego efektu akustycznego. Nowoczesne elementy szerokopasmowe ujrzymy w każdym studiu nagraniowym.

Dobór dobrych paneli akustycznych jest także nakierowany pod kątem nagrywania konkretnych gatunków muzycznych. Dlatego absorbery mogą być użyteczne podczas nagrywania wielu gatunków muzycznych, takich jak rock, jazz, blues czy muzyka klasyczna. Dopasowanie panelu do pomieszczenia może przynieść efekty podczas odsłuchiwania nagrania przez realizatora.