Malowanie na szkle przedmiotów użytkowych

Zazwyczaj jeśli myślimy o malowaniu farbami, mamy na myśli obrazy olejne lub akrylowe, czasem akwarele. Jednak istnieje tak wiele różnych rodzajów farb, że używać ich można na praktycznie każdej powierzchni jeśli ma się odpowiedni rodzaj i każdy element tym samym zmienić w arcydzieło.

Farby witrażowe dla początkujących artystów

farby do szkłaJak się do tego zabrać? Potrzebny będzie kubek lub szklanka, może być kieliszek, czarka, butelka, ramka do zdjęcia. Do tego zaopatrz się w farby do szkła, czasem nazywane witrażowymi oraz konturówkę do szkła. Farby mogą mieć dwa różne rodzaje przejrzystości, mat i witraż, ewentualnie by uzyskać oczekiwany efekt, metodą prób i błędów można rozcieńczać farbę rozpuszczalnikiem. Nim również możesz zmyć z powierzchni farbę jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli nie idzie Ci najlepiej z rysowaniem odręcznym na nierównych powierzchniach, przy malowaniu na szkle można trochę nagiąć zasady, narysować pożądany obraz na kartce, po czym podłożyć ją pod szklaną powierzchnię i obrysować kontur. To wyjątkowe ułatwienie dla kogoś, kto nie czuje się zbyt dobrze w rysowaniu a chciałby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką. Dobór pędzli zależy od tego, na jakim formacie się tworzy. Zazwyczaj to niewielkie powierzchnie więc i pędzel nie powinien być duży. Farby witrażowe zaczynają „się ścinać” stosunkowo szybko, czas na rozprowadzenie po powierzchni to zazwyczaj około minuty, zależnie od rodzaju. Farba na szkle schnie od 6 do 12 godzin w temperaturze pokojowej, w odmiennych warunkach mogą być kilkugodzinne odchylenia. Gdy już farba zaschnie, można do woli korzystać z pomalowanego przedmiotu, ponieważ farby do szkła są bardzo wytrzymałe.

Jest to doskonały pomysł na nadanie oryginalnego wyglądu przedmiotom w Twoim domu jak również świetny pomysł na prezent czy wspólne spędzenie czasu na przykład z dzieckiem. Farby do malowania na szkle są przede wszystkim łatwe w użyciu, niedrogie i zapewniają trwały piękny efekt wizualny.