Maty do wykorzystania w ogrodzie

W naszej codziennej rzeczywistości możemy zetknąć się z naprawdę różnorodnymi rodzajami mat. Do ćwiczeń wykorzystujemy cienkie piankowe maty, które często wykorzystujemy też do spania w obozowisku. W lakierniach wykorzystywane są maty filtracyjne. W ogrodach zaś możemy wykorzystać maty, które pozwolą nam na utrzymanie porządku w naszych roślinach.

Charakterystyka mat ściółkujących

mata ściółkującaJeśli chodzi o maty, które wykorzystujemy w naszej przestrzeni ogrodowej, nazywane są one matami ściółkującymi. Mata ściółkująca to mata, która ze względu na swoją budowę posiada właściwości, które nie pozwalają na rozwój chwastów. Każdy, kto zajmował się choć raz przydomowym ogrodem albo przestrzenią podmiejskiej działki, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że chwasty są jednym z najczęściej powracających problemów ogrodnika. Mata ściółkująca jest jednym ze sposobów, dzięki którym możemy pozbyć się ich z naszego ogrodu. O macie tego typu najlepiej pomyśleć w chwili, gdy nie dokonaliśmy jeszcze nasadzeń w naszym ogrodzie. Powinniśmy bowiem rozłożyć ją w przestrzeni, w której chcemy dokonać nasadzenia, np. krzewu kwiatowego, a następnie wyciąć w niej odpowiedni dla danej rośliny otwór i dokonać nasadzenia. Poprzez tego typu praktykę i wykorzystanie maty ściółkującej, chwasty nie mają gdzie się rozsiać. Dodatkowo, właściwością maty ściółkującej jest zachowanie odpowiedniej wilgotności ziemi, co pozytywnie wpływa na rozwój i wzrost naszych roślin.

Maty ściółkujące bez większego problemu znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Zazwyczaj dostępne są w różnych szerokościach i możemy zakupić dowolną jej długość, ponieważ maty ściółkujące sprzedawane są na metry. Odpowiedni fragment maty jest wycinany z rolki, na której znajduje się sto metrów maty ściółkowej.