Najnowsze metody wykrywania ładunków wybuchowych

Nowoczesne wykrywacze ładunków wybuchowych korzystają z metody, która pozwala na wykrycie śladowych ilości cząsteczek, uwalnianych przez niebezpieczne materiały. Ten nieinwazyjny sposób kontroli jest szczególnie korzystny przy sprawdzaniu bagażu podręcznego, przesyłek pocztowych, lub samochodów i pojemników transportowych.

Zastosowanie i właściwości nowoczesnych wykrywaczy ładunków wybuchowych

wykrywacze materiałów wybuchowychNa rynku mamy do wyboru wiele urządzeń, służących do natychmiastowego wykrywania niebezpiecznych ładunków i substancji toksycznych. Najczęściej stosowane wykrywacze materiałów wybuchowych, wykorzystują metodę spektrometrii ruchliwości jonów, lub spektroskopię ramanowską polegającą na wykryciu cząsteczek rozproszonych i różnicy potencjałów. Urządzenia, umożliwiają natychmiastową identyfikację materiałów wybuchowych, narkotyków, oraz wiele innych groźnych substancji. Są idealne do pracy służb bezpieczeństwa, które odpowiadają za punkty kontrolne w miejscach publicznych, a także dla jednostek pościgowych i oddziałów kryminalistycznych. Urządzenia tego typu mogą pracować na lotniskach, w punktach transportowych, oraz innych miejscach, które wymagają szczególnej ochrony i nadzoru. Aby dowiedzieć się, czy określony bagaż, puszka, czy butelka zawiera np. materiał wybuchowy domowej produkcji, lub inny roztwór substancji toksycznej, wystarczy go umieścić w specjalnej kieszeni detekcyjnej, lub przyłożyć do niego mobilne urządzenie. Na ekranie zostanie wówczas przedstawiona odpowiednia informacja o zawartości pojemnika.

Na rynku dostępne są również detektory, które korzystają z metody chemicznej, polegającej na generowaniu określonego światła pod wpływem reakcji chemicznych, które zachodzą podczas identyfikacji składników występujących w ładunkach wybuchowych. Urządzenia również, są przenośne, proste w obsłudze, oraz niezwykle skuteczne w błyskawicznym wykrywaniu zagrożeń.