Najważniejsze cechy rekuperacji

Wentylacja grawitacyjna jest charakterystyczną metodą wentylacji domu. Metoda ta opiera się na tym, że istnieje coś jak tzw. efekt kominowy. Metoda ta polega na wykorzystaniu różnicy w gęstości powietrza zewnętrznego i wewnętrznego. 

Na czym polega rekuperacja oraz efekt kominowy

rekuperacja piasecznoPowietrze, które jest cieplejsze jest gęstsze od powietrza chłodniejszego, a więc wydostaje się na zewnątrz kominka. W tej sytuacji nie będzie takiego zjawiska jakim jest rekuperacja piaseczno zaś to miejscowość, gdzie wprowadzono rekuperatory do wentylacji grawitacyjnej, ale już nigdy więcej nie będzie to wentylacja grawitacyjna, ale mechaniczna. W tej sytuacji konieczne jest chłodzenie w mieszkaniach w okresie letnim. Rama wentylacji grawitacyjnej składa się z rury kominkowej, która sięga aż do dachu. To właśnie dzięki temu przewodowi dostaje się do środka świeże powietrze. W dzisiejszych czasach nawiewniki powietrza są również wymagane w stolarce okiennej, stolarce wjazdowej lub ścianie. Wcześniej, kiedy okna i wjazdy były nieszczelne, powietrze dostawało się do środka przez nieszczelną stolarkę. Wentylacja jest stosowana w domach w celu usuwania nieprzyjemnych zapachów, dwutlenku węgla i wilgoci. Ze względu na wentylację grawitacyjną należy pamiętać, że naturalne powietrze powinno stale napływać do pomieszczeń. Jeśli tak nie jest, może mieć to wpływ na samopoczucie mieszkańców, podobnie jak na ich zdrowiu. Zgodnie z polskim prawem, wentylacja grawitacyjna musi usuwać zużyte powietrze z umywalni, kuchni, pomieszczeń bez okien i komór silnikowych. Poza tym musi zapewniać powietrze z zewnątrz w pomieszczeniach. Podobnie jest w przypadku, gdy toaleta, latryna i kuchnia są wyposażone w wentylatory. 

Wentylatory dymowe mogą dać znacznie więcej powietrza, jeśli jest to konieczne. Do tej pory wentylacja grawitacyjna jest najbardziej popularnym podejściem do wietrzenia domów. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest stosowana od dłuższego czasu i nadal jest mało znaną techniką wentylacji domowej.