Niezawodne wykładziny sportowe

Uprawianie sportu to dla jednych hobby dla innych sposób na życie. W obu przypadkach bardzo ważne jest aby realizując się w sporcie minimalizować ryzyko odniesienia bolesnej i trwałej kontuzji. Dlatego też wprowadzono ostre normy bezpieczeństwa jakie musi spełniać dobra podłoga sportowa. Jej konstrukcja to konglomerat wielu właściwości.

Cechy wykładzin sportowych

wykładzina sportowaWszechobecny jeszcze nie tak dawno na posadzkach hal sportowych parkiet w szybkim tempie oddaje pola nowoczesnym wykładzinom syntetycznym, których właściwości zapewniają bezpieczeństwo i trwałość. Każda wykładzina sportowa poddawana jest skrupulatnym badaniom określającym poziom odbicia piłki, refleksów świetlnych, elastyczności i wielu innych. Tylko najlepsze wykładziny, które uzyskają certyfikat zgodności z rygorystyczną normą europejską EN 14994 są dopuszczane do użytku w profesjonalnych obiektach. Ciekawostką jest, że jeżeli w projekcie obiektu sportowego lub wielofunkcyjnego zabraknie zapisu o chęci użycia innej wykładziny to inwestor nie będzie miał wyjścia i jest zmuszony ułożyć wykładzinę certyfikowaną. Nawierzchnie sportowe wykonywane są głownie z pcv oraz gum naturalnych lub syntetycznych. Do wzmocnień warstw używa się siatek z włókna szklanego oraz żywice i innych składników. Tak zbudowane wykładziny zapewniają ochronę przed kontuzjami gdyż są odpowiednio elastyczne i miękkie. Posiadają jednocześnie cechę przeciwstawną czyli są twarde by umożliwić sprawne, dokładne i kontrolowane odbicia piłki. W obiektach wielofunkcyjnych gdzie zachodzi potrzeba zorganizowania zawodów w konkretnej dyscyplinie układane są nawierzchnie przenośne.

Cechą najlepszych nawierzchni sportowych jest, że przy zachowaniu swoich unikalnych i sprzecznych właściwości są wyjątkowo odporne na urazy mechaniczne i ścieranie. Użycie specjalnych technologii zapobiega wnikaniu brudu w strukturę wykładziny. Pełną ofertę można poznać na stronach internetowych producentów i dystrybutorów.