Pomiary drgań przeprowadzone w zakładzie przemysłowym

 

Pracuję w fabryce już od kilku lat. Nasz zakład przemysłowy zajmuje się produkcją form wtryskowych. Posiadamy szereg różnego rodzaju maszyn. Wśród nich znajdują się zarówno te nowoczesne, jak i te, które pamiętają nieco dawniejsze czasy. Niestety firmy nie stać na całkowitą wymianę wyposażenia na najnowsze maszyny. Ale jakoś sobie radzimy. Tak myślałem – do czasu.

Pomiary drgań pomogły rozwiązać problem

dokładne pomiary drgańPewnego bowiem dnia, kiedy znów o 6 rano wybrałem się do firmy, nic jeszcze nie wskazywało na to, że będzie to dzień pełen niespodzianek. A jednak. Już około 10 rano usłyszałem podejrzane dźwięki. Zbliżyłem się do maszyny, którą obsługuję i zdziwiłem się. To ona wydawała dziwne charkotania, których nigdy wcześniej nie słyszałem. Coś było nie w porządku! Czy nastąpiła jakaś usterka lub awaria? Szybko zawołałem serwisanta. Ten ocenił, że będziemy musieli przeprowadzić dokładne pomiary drgań. Dopiero dowiedziałem się, że istnieje coś takiego – badając drgania, możemy ocenić, czy stan techniczny maszyny jest prawidłowy, czy pojawiły się jakieś defekty! Byłem zaciekawiony tym tematem. Postanowiłem przyjrzeć się pracą profesjonalisty, po którego zadzwoniono. Przybył on do naszego zakładu wraz ze specjalnym przetwornikiem, który pozwalał na wykonanie precyzyjnych pomiarów wibracji. Można było dokładnie określić prędkość drgań, ich przyspieszenie oraz odchylenie. A wiedza, którą posiadał profesjonalista, pozwoliła określić, z czym wiążą się te zmiany w drganiach.

W ten sposób dzięki dokładnym pomiarom drgań udało nam się wykryć usterkę, która – niezauważona – mogłaby przerodzić się w awarię zatrzymującą całą linię produkcyjną! Całe szczęście, że istnieje coś takiego jak wibrodiagnostyka – to niezbędna metoda pozwalająca zbadań stan techniczny maszyn w całym przedsiębiorstwie.