Projekty hal sportowych

Podczas budowy tak dużego obiektu użytku publicznego, jak hala sportowa na projektancie spoczywa dużo większa odpowiedzialność niż w przypadku domków jednorodzinnych o powierzchni stu metrów kwadratowych. Im większy budynek tym musi być wytrzymalszy, ponieważ oddziałują na niego dużo większe sił i łatwiej o jego zawalenie.

Jak zaprojektować halę sportową?

stalowe hale sportoweZaczynając taki projekt, powinniśmy zacząć do słownie od podstaw, a mianowicie od zbadania gruntu, na jakim ma stanąć projektowany przez nas budynek. Zbadanie gleby może dać nam wiele do myślenia, dzięki czemu zrobiony projekt będzie odpowiadać gruntowi, jaki mamy do dyspozycji. Od jakości gruntu zależy to, jakiego rodzaju fundament będziemy musieli zastosować. Stalowe hale sportowe to budynki o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, przez co są kilkukrotnie cięższe od domów jednorodzinnych, więc fundament musi być dużo mocniejszy. Dla takich budowli stosuje się fundamenty głęboki, czyli o głębokości przekraczające cztery metry głębokości. Mając solidną podstawę, możemy zacząć projektowanie ścian. Musimy to zrobić w taki sposób, by bez problemu opierały się one sile, z jaką oddziałuje na nie wiatr, jednocześnie pozwolą na uzyskanie jak największej powierzchni użytkowej. Ostatnim elementem jest konstrukcja dachowa, która powinna być lekka, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Lekka konstrukcja dachowa pozwoli na odciążenie ścian i fundamentów, im cięższy dach, tym wytrzymalsze muszą być ściany i fundament. Kształt i konstrukcja dachu musi być tak dobrana, by wytrzymywać swój ciężar powiększony o wagę zalegającego śniegu.

Budowy tak dużych budynków, jak obiekty sportowe pochłaniają ogromne sumy pieniędzy. Projektując taki budynek, możemy sporo zarobić, jednak musimy pamiętać o spoczywającej na naszych barkach odpowiedzialności. W wykonaniu takiego projektu mogą pomóc nam programy komputerowe obliczające wszystkie parametry, jakie powinien posiadać nasz budynek, by się nie zawalić.