Radzaje pędzli artystycznych

Podstawowym narzędziem pracy malarza jest pędzel. Mogłoby się wydawać, że jest to sprawa prosta i oczywista. Nic jednak bardziej mylnego ponieważ pędzel pędzlowi nie równy. I tak cienkim pędzlem nie wykonamy podmalówki, a grubym z kolei nie dopracujemy detali dlatego ich wybór i wiedza na ten temat jest ważna. Ile pędzli będziemy potrzebować na początek i jakie wybrać? O tym kilka słów poniżej.

Wybór pędzli artystycznych

pędzle artystyczneZacznijmy od tego, że pędzle artystyczne powinniśmy wybierać w zależności od techniki, jaką malujemy, od rodzaju farb jakich używamy i od materiału, na którym tworzymy obraz. Na początek dobrze jest zaopatrzyć się w 5 czy 6 różnych pędzli a następnie uzupełniać tą kolekcje o kolejne potrzebne w zależności od okazji. Przydadzą nam się pędzle o płaskim i okrągłym zakończeniu włosia. Włosie może być dłuższe i krótsze. W zależności od tego zostawiają różne ślady. Mogą być to pędzle z naturalnego włosia czyli szczeciniaki lub z włosia syntetycznego. Wbrew pozorom te syntetyczne wydają się być przyjemniejsze w dotyku, bardziej miękkie i połyskujące. Potrafią one jednak zatrzymywać dużo farby we włosiu. Zdecydowanie jak zwykle lepsze są naturalne materiały. Pędzle te sprawdzają się najlepiej przy farbach olejnych, temperze i farbach akrylowych. Jeśli wolimy malować farbami akwarelowymi wówczas można sięgnąć po pędzle bardziej puszyste i nie tak zbite. Warto też mieć pędzle konturowe. Służą do malowania niewielkich powierzchni i do malarstwa linearnego.

Warto też wiedzieć, że pędzle maja swoją numerację, podobnie jak ołówek. Im większy numer tym większy rozmiar pędzla. Inna jest jednak numeracja dla pędzli naturalnych inna dla syntetycznych. Zanim przystąpimy do malowania warto zakupione pędzle wypróbować na kartce, że by zobaczyć jaki zostawiają ślad.