Rekuperator – zalety jego montażu

Współczesne budownictwo opiera się na zastosowaniu najnowocześniejszych technologii tak, aby wybudowany dom był energooszczędny. W tym celu bardzo często wykorzystuje się rekuperatory, dzięki którym możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Zalety rekuperatorów we współczesnym budownictwie

Rekuperacjarekuperatory to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Sercem całego systemu jest rekuperator, który podłączony do właściwie wykonanej instalacji wentylacyjnej zapewnia odzysk ciepła obniżając w ten sposób zapotrzebowanie energetyczne każdego budynku, w którym zamontujemy ten system. Najważniejszą częścią rekuperatorów jest wymiennik ciepła, który odpowiada za odzyskiwanie jak największej ilości ciepła z powietrza wywiewanego. Zasada działania całego systemu jest bardzo prosta. Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez czerpnię a następnie wędruje kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Tam jest oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń dzięki filtrom umieszczonym w urządzeniu. Następnie jest ogrzewane w wymienniku i dalej wędruje kanałami do naszych pomieszczeń. Z kolei z innych pomieszczeń pobierane jest zużyte powietrze, które oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu, ale nie miesza się z nim. Dzięki temu w każdym pomieszczeniu 24h na dobę mamy czyste i świeże powietrze niezależnie od ilości osób znajdujących się w domu. Poza tym system rekuperacji jest w pełni zautomatyzowany co oznacza, że sam pracuje, wystarczy tylko ustawić parametry. Rekuperatory to urządzenia bardzo wytrzymałe, dlatego rzadko kiedy ulegają awarii.

Rekuperacja nie tylko pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach, ale również na wykończeniu domu, ponieważ dzięki temu systemowi możemy zamontować mniejszą ilość grzejników a dzięki temu również oszczędzamy.