Rodzaje i zastosowanie rębaków

Bałagan, jaki tworzy się w ogrodzie podczas corocznego przycinania drzew i krzewów często nas przerasta. Przycinanie roślin jest konieczne, zarówno ze względów estetycznych, jak i w trosce o ich prawidłowy wzrost. Powstały jednak w ten sposób odpad organiczny bywa kłopotliwy. Jak zagospodarować gałęzie, kłącza, pędy i liście pozostałe po przycince?

Jaki ogród, taki rębak

rębak tarczowyNagromadzone i zalegające w ogrodzie czy sadzie gałęzie i pędy stanowią duży problem i wymagają uprzątnięcia. Drobne odpady możemy wykorzystać w kompostowniku lub po prostu spalić w kominku. Jednak większe gałęzie trzeba będzie najpierw pociąć na takie, które wykorzystamy w łatwiejszy sposób. Ręczne cięcie jest oczywiście jakimś wyjściem, ale niestety wiąże się z dużym wysiłkiem i sporym nakładem czasu. Do takich prac dużo prościej będzie wykorzystać rozdrabniacz do drewna. Jest to urządzenie, które zasilane elektrycznie lub spalinowo zamieni gałęzie i pędy w drobne zrębki. Te z kolei będzie można wykorzystać np. jako ściółkę do roślin, lub użyć do palenia w kominku. W zależności od ilości powstałych w ogrodzie odpadów oraz ich wielkości powinniśmy wybrać odpowiedni model. Rębak spalinowy sprawdzi się w większych ogrodach z większą ilością nasadzeń. Jest to urządzenie trwałe, wytrzymałe, o dużej mocy. W mniejszych ogródkach i na działkach w zupełności wystarczy model elektryczny, którego praca nie generuje większego hałasu, zatem nie będzie uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Zupełnie osobnym tematem są rębaki ciągnikowe. Tutaj do dyspozycji mamy rębak tarczowy, bębnowy i walcowy. Rębak tarczowy poradzi sobie ze średnicą gałęzi nawet do 12 cm, bębnowy obsłuży gałęzie do 16 cm. Obydwa modele współpracują z ciągnikami o mocy minimum 60 koni mechanicznych. Słabszy ciągnik zgra się najlepiej z rębakiem walcowym. Modele ciągnikowe nie są jednak wykorzystywane przez detalicznych użytkowników, a jedynie w miejscach, gdzie drewno przetwarzane jest na wysoką skalę.

Niezależnie od tego, jaki model rozdrabniacza wybierzemy, postawmy na jakość. Urządzenie to powinno nam służyć przez kolejne lata, zatem dobrze jest postawić na znanego i sprawdzonego producenta, który w razie czego służy serwisem. Warto również zapoznać się z kilkoma przydatnymi opcjami, które ułatwią pracę z maszyną, takimi jak kosz na zrębki, bieg wsteczny, czy też automatyczna blokada.