Skuteczność ustawień hellingerowskich

 

Każdy rodzaj terapii ma za zadanie wyeliminowanie określonych problemów. Dla osób korzystających z takiej terapii najważniejszym czynnikiem jest wyeliminowanie problemu. Natomiast to już w gestii terapeuty będzie pozostawało to, w jaki sposób będzie prowadził spotkania i jaki rodzaj terapii będzie uznawał za najlepszy w danym przypadku.

Oferta ustawień hellingerowskich

ustawienia hellingerowskieSzukając skutecznej terapii do poprawy stosunków pomiędzy określonymi osobami, często sięga się po terapię ustawień rodzinnych, zwaną ustawieniami hellingerowskimi. Podstawowym elementem tej terapii jest uznawanie, że na wszelkie zaburzenia emocjonalne poszczególnych osób wpływają nieprawidłowe relacje rodzinne. W tym przypadku analizuje się relacje danej osoby z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem, a także dalszymi członkami rodziny, którzy mogli mieć wpływ na daną osobę, nawet z osobami zmarłymi. I choć ta metoda może przypominać terapię grupową, to w praktyce będzie od niej całkowicie odległa i nie należy ich utożsamiać. Takie ustawienia hellingerowskie mogą być jednak bardzo skuteczne. Obce sobie osoby ustalane są w różnych rolach i analizują różnorodne problemy oraz ich oddziaływania. Dodatkowo pada wiele pytań do uczestników o to, w jaki sposób czują się w danej roli i sytuacji, jaki ma to na nich wpływ. W odróżnieniu od typowej terapii grupowej, zazwyczaj odbywa się jedno spotkanie, w czasie którego powinno sobie poradzić i przeanalizować dany konkretny problem, a nie ogólną sytuację danej osoby.

Jak widać, oferta ustawień hellingerowskich jest całkowicie odmienna od terapii grupowej oraz opiera się całkowicie zróżnicowane założenia. W niektórych przypadkach okazuje się ona bardzo skuteczna, gdy rzeczywiście problem jest spowodowany jedyną określoną zaburzoną relacją w życiu danej osoby.