Wybieramy klimatyzator – jaka powinna być jego moc?

Odpowiedni dobór klimatyzatora możemy zrozumieć dwojako: jako dobór jego mocy a także jako wybór typu urządzenia jakie będziemy chcieli zamontować. Jednak ważniejsza od modelu jest jego moc, dlatego to na nią należy zwracać uwagę przy wyborze.

Jaka powinna być moc klimatyzatora?

klimatyzator greeW teorii dobór klimatyzatora można przeprowadzić w prosty i szybki sposób, ponieważ są specjalne programy, które nam w tym pomagają lub możemy to zrobić ręcznie biorąc pod uwagę ciepło słoneczne jakie zostało dostarczane przez okna, mocy źródeł ciepła jakie występują w pomieszczeniu czy ciepło, którego źródłem są sufity oraz ściany. Jednak możemy trafnie dobrać moc klimatyzatora kierując się jedną ważną regułą, która to brzmi następująco: w większości przypadków taką optymalną wartością jest około 100 watów mocy chłodzącej na metr kwadratowy powierzchni naszego pomieszczenia (jednak wysokość tego pomieszczenia nie może przekraczać trzech metrów). Jeśli już znamy tę regułę to o wiele łatwiej będzie nam dobrać model klimatyzatora do pomieszczenia, w którym ma się on znajdować. Jeśli jedna nie jesteśmy jej do końca pewni to możemy poradzić się fachowca, który ma w tym doświadczenie. Klimatyzator gree to urządzenie, dzięki któremu możemy znacznie poprawić komfort swojego życia niezależnie od tego ile osób znajduje się w pomieszczeniu, szczególnie w letnie, upalne dni kiedy to zimne napoje nie są wystarczającym źródłem orzeźwienia. Obecnie urządzenia te są coraz tańsze, dlatego coraz więcej osób może sobie pozwolić na taki wydatek.

Klimatyzator ma przede wszystkich ochładzać powietrze, ale jego zadaniem jest również pozbycie się nadmiaru wilgoci z powietrza. Dodatkową funkcją jaką może posiadać jest ogrzewanie powietrza, jednak takie klimatyzatory są nieco droższe, ale i tak najchętniej wybierane.