Zawór grzybkowy i jego budowa

Każdy nowopowstający budynek musi mieć dostęp do podstawowych instalacji bez których ludzie nie wyobrażają sobie funkcjonowania. Mowa tutaj chociażby o energii elektrycznej czy bieżącej wodzie. Właśnie wykonawstwo sieci wodociągowych jest obecnie często zlecaną usługą. Sieć wodociągowa składa się bowiem z wielu elementów, które należy w odpowiedni sposób ze sobą połączyć.

Do czego służy zawór grzybkowy?

zawory grzybkoweW tym celu przygotowywany jest projekt przez kompetentne osoby opisujący w jaki sposób należy zrealizować dane połączenia tak żeby zapewnić wymagane ciśnienie w instalacji. Jednym z często stosowanych elementów są zawory grzybkowe, które umożliwiają regulację przepływu cieczy w rurach. Zawór grzybkowy może służyć również do zamknięcia całej sieci w sytuacjach tego wymagających. Składają się one z: korpusu z gniazdem przylgowym, ruchomego trzpienia, zamknięcia w formie grzybka z uszczelką oraz dławnicy, która uszczelnia korpus grzybka. Trzpień wykonywany jest z gumy lub z metalu. Elementy z trzpieniem gumowym mogą być wykorzystywane jedynie do regulacji przepływu zimnej wody. Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów grzybkowych. Poniżej wymieniono niektóre z nich: z jednym lub z dwoma grzybami, zawory szklankowe, żeliwne, wykonane ze stali węglowej czy stali kwasoodpornej.

Innym podziałem może być ten ze względu na budowę: kołnierzowe, bezkołnierzowe czy międzykołnierzowe. Zawory grzybkowe posiadają również różne funkcje: odcinające, przelotowe, regulacyjne czy zwrotne. Zawór ten jest jedynie jednym z elementów instalacji a jak widać posiada wiele różnych zastosowań. Właśnie dlatego żeby zaprojektować poprawną instalację potrzebna jest specjalistyczna wiedza oraz doświadczenie, które posiadają osoby pracujące od dłuższego czasu w zawodzie.